"Почем сегодня бунт?" (С)

Нам не пощастило. Ми живемо тоді, коли Система виробила не лише зразки покори, але й бунту.

Петро Охотін «Протест під лінійку, або «Маргінали всіх фронтів, єднайтесь!» (http://www.ji.lviv.ua/n46texts/oxotin.htm)

Сучасна Система (хто яку б інтерпретацію не застосовував — починаючи від теорій змови і аж до системи розподілу сирних пончиків) зазвичай не відчуває загрози з боку опозиції до неї, більше того часто без нормованого бунту Системі погано. Бунт, спротив, голодування, протести зазвичай не дають змоги досягти поставлених опозицією цілей, оскільки всі ці заходи діють в одному руслі і існують добре відпрацьовані методи протистояння інакодумцям. Система занадто добре знає шо робити зі спротивом, тому він не спрацьовує, і коли опозиція  не досягає критичної маси (маса не досягає критичної позиції/точки??) то все залишається таким як воно є.

Цікавою альтернативою спротиву є гіперконформізм. Ненависть до певної Позиції може бути куди менш дієвою ніж „любов“ (так само можна вибирати інтерпретацію), наприклад замість того шоб протестувати варто створити культ Табачніка або секту любителів чорноморського флоту. Тобто мусить бути щось на кшталт засобів які викорстовував бравий солдат Швейк, коли дотримання усіх норм і приписів руйнує систему як таку. Тобто любов до Позиції це те чого позиція в жодному випадку не очікує,  те шо наші вчиники будуть ірраціональними і фантасмагорійними наштовхуватиме на думку про клоунськість влади, її бутафорськість та безум. Чудовим тому прикладом може служити випадок описнаий М.Вереснем, шо трапився під час візиту п. Медвєдєва в Україну: „Я остановился, повернулся лицом к дороге, снял бейсболку, и глубоко в пояс поклонился. И поклонился я не один раз (как я бы обязательно сделал, если бы в Киев приехал какой-нибудь простой российский министр), по этому случаю я поклонился раз 5 или 6, держа головной убор на вытянутой руке так, что при поклонах он касался земли.“ (повний текст тут www.pravda.com.ua/columns/2010/05/18/5052744/). Не менш вдалою демон_страцією такого роду підходу є щорічні МОНСТРАЦІЇ — художні акції в формі демонстрації з лозунгами в яких автори осмислюють оточуючу дійсність завдяки художнім методам. Почасти зміст транспарантів видається надзвичайно абсурдизованим, але все ж вони мають певну багатозначність, по суті це не дія за сценарієм. адже наперед відома лише дата і місце, все решта — імпровізація і самовираження учасників заходу. Головною метою монстрантів є самовираження, виступаючи з абсурдистськими і одночасно концептуальними, парадоксальними плакатами. Популярним слоганами є: Ы-ы-ыть!//Таня, не плачь!//Крокодил, крокодю и буду крокодить!//Система, ты чо такая нервная?//Как-нибудь так!//О повелитель, где твой выключатель?//Папа не пей, мама не ешь// (офіційна сторінка монстрації monstration.ru/)
По суті мова йде не про рецепт скинення влади як такої а про радше неемпіричні експеримети із системою задля визначення її слабких місць.

10 коментарів

Святослав Вишинський
Система не тільки нейтралізує революції, але зазвичай і очолює їх — та організовує. Революція є одним із інструментів зміни образу панування, коли зростання ілюзії свободи в дійсності рівнозначне зростанню реальності контролю. Саме заохочення іронічного ставлення до політики, театралізація і перетворення її з драми у фарс у наш час є інструментом, спрямованим проти будь-якої політики взагалі — тобто нівеляцією не просто революції, але самого стимулу до революції.
Юрій Плантус
тобто революція неможлива??
бодріяр мав би сказати- ленін вмер))
Юрій Плантус
тобто мається на увазі превентивна контрреволюція Маркузе??
Святослав Вишинський
Мається на увазі, що будь-які системні перетворення ініційовані самою Системою, і революція зазвичай стає тільки інструментом провести і закріпити такі перетворення радикально. Успіх революції залежить від того, наскільки її формальні цілі будуть співвіднесені з бажаннями найбільш пасіонарних на момент революції середовищ, тобто наскільки ці середовища можуть бути використані з ілюзією власних досягнень.
Михайло Шморгун
Якщо говорити про сучасну Українську опозицію (іменуючи опозицією те, що не є владою) то Шлях, який ви описали був би для неї фатальним. Україна суперконсервативний етнос і нові «не обкатані» методи суспільної «фрік-активності» призведуть до мобілізації та міграції «сірого» електорату у владну сторону…
Андрей Горбенко
Революция невозможна без альтернативы. Когда же всем «в принципе» комфортно, то так называемая, оппозиция просто начинает бесится с жиру потому что — нужно же что-то делать. Потому крокодилы крокодилами, а пока система имеет запас прочности, она не ломается.
Соглашусь с тем что большинство из известных форм протеста устарели, и новых пока нет. Но стоит задуматься и над другим — возникнут ли новые формы протеста если по сути протестовать то никто и не хотел?
Юрій Плантус
власне постійно існують анти-суспільні/системні/позиційні/державні елементи, що справляють свій маргінальний вплив разом з нждою до сомовизначення чи чогось на шталт.
структурні суспільні зміни на зразок революцій можливі коли суспільство готове до них
тобто саме суспільство має здатність не лише до відтворення але й до оновлення??
Що ж, залишається запитання чи мав рацію Троцький
Юрій Плантус
интересно, какие лица будут у властей, когда однажды число задержанных на оппозиционных собраниях превысит число задерживающих и они поменяются местами
стосовно бунту в РФ
Святослав Вишинський
Як показує історичний досвід, число наглядачів завжди менше, аніж число в'язнів. Це не заважає соціальній піраміді відносно стабільно існувати протягом тривалих періодів часу. Здатність підкорятись інерційна.
Дмитро Швачка
Одним з яскравих прикладів гіперконформізму, як на мене, є ЖЖ-спільнота «фофудья» (ака фофудія). Посилання не навожу, щоб не рекламувати, але гугль все знайде )
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте